Dekanın Mesajı - Biruni Üniversitesi

Dekanın Mesajı

    Dekanın Mesajı

 

Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne Hoş Geldiniz

 

Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Türkçe eğitimi 2014-2015 Eğitim-Öğretim döneminde, İngilizce eğitimi ise 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminde başlamıştır. 2019 yılında ilk mezunlarını vermenin gururunu yaşayan fakültemiz, yetiştirdiği diş hekimlerinin, teorik ve klinik uygulama açısından mesleklerindeki tüm yeniliklere hakim, öğrenmeyi ve bilgiye erişmeyi bilen, özgüveni yüksek, iletişim ve empati yetenekleri gelişmiş ve etik değerleri benimsemiş olarak meslek yaşamlarına başlayacaklarına ve fark yaratacaklarına inanmaktadır.

Eğitim müfredatımızda ilk üç yıl temel tıp bilimleri ve diş hekimliği alan derslerinin yanı sıra öğrencilerimizin mesleki becerilerini geliştirici klinik öncesi uygulama dersleri bulunmaktadır. Klinik öncesi pratik derslerimiz tam donanımlı Protez ve Fantom laboratuvarlarında yapılmakta ve hasta üzerinde yapılacak uygulamalar öğretilmektedir. 4.ve 5. sınıfta ise güncel teknoloji ile donatılmış kliniklerimizde, öğretim üyelerimizin denetiminde hasta üzerinde teşhis ve tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Fakültemiz, öğrencilere temel ve klinik diş hekimliği bilgisi kadar öğrenme ve uygulama becerisini de kazandırmakla birlikte bilimsel çalışmalar gerçekleştirebilecekleri bir ortam oluşturarak ideal yetkinliği edinmelerini sağlamaktadır. Fakültemiz bünyesinde öğrencilerin katılımıyla yürütülen etkinlik ve projelerle öğrencilere iletişim becerileri, sosyal sorumluluk ve mesleki dayanışma bilinci de kazandırılmaktadır.

Mezunlarımız kendi muayenehane ve kliniklerini açabilecekleri gibi ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan özel veya kamu kurumlarında istihdam edilebilmektedir. Lisansüstü eğitimlerine devam etmek isteyenler ise ÖSYM kuralları çerçevesinde Diş hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) ile ilgilendikleri branşta uzmanlık eğitimi alabilmekte veya devlet ya da vakıf üniversitelerinin lisansüstü programlarına başvurarak doktora eğitimi görebilmektedirler. Fakültemizde mezuniyet sonrası için Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji ve Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim dallarında doktora eğitimi verilmektedir. Doktora eğitimini tüm anabilim dallarında yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdüren fakültemizde aynı zamanda uzmanlık eğitimleri de yakın zamanda başlayacaktır.

Diş Hekimliği Fakültesi’nin görevi, ülkemizde ağız ve diş sağlığı hizmetlerini yürütecek yüksek nitelikteki bireylerin iş gücüne katılmasını sağlamaktır. Fakültemiz, ulusal ve uluslararası alanda mesleki tecrübesi bulunan saygın ve dinamik akademik kadrosuyla öne çıkmaktadır. Akademik kadromuz, özgür ve eleştirel bir ortamda araştırmayı, bilimsel gelişmeyi ve başarıyı destekleyen çağdaş eğitim anlayışı ile fakültemizi çok kısa sürede ulusal ve uluslararası alanda bilime yön veren, saygın, lider bir fakülte konumuna taşımakta inançlı ve kararlıdır.

Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak, mezunlarımızı farklı ve fark edilebilir becerilerle diş hekimliği mesleğine hazırlamanın  yanı sıra hastalarımıza  da  ulusal ve uluslararası ölçekte kalite çıtasını yükseltmeye odaklanan hizmet anlayışımızla, en yeni teknolojiyle donatılmış klinik ve laboratuvarlarımızda en iyi sağlık hizmetini vermeyi amaçlamaktayız. Başarının bir ekip çalışması ve uzun bir yolculuk olduğunu biliyor, tüm akademik ve idari kadrodaki sevgili çalışma arkadaşlarıma emekleri ve destekleri için teşekkürlerimi sunuyorum.

Büyük önder Atatürk’ün manevi mirası olan aklın ve bilimin doğrultusunda; birlikte nice başarılara imza atmak dileğiyle…

Prof. Dr. İlknur ÖZCAN

Dekan